ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI (ÖzÜASP)

Sıkça Sorulan Sorular Sonbahar 2017

 1. ÖzÜASP Nedir?

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Eğitimi Sertifika Programı 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) uyarınca Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Kurulu tarafından lisanslı, bir yetişkin/profesyonel eğitimi programıdır. Program tasarım kanun ve yönetmelik uyarınca yapılmış olup 48 saatten oluşmaktadır. Program içeriğinde, arabuluculuk mevzuatı, uyuşmazlık analizi ve müzakere teknikleri, iletişim becerileri, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve öfke kontrolleri temel başlıkları teorik ve uygulamaları olarak ele alınmakta ve katılımcılara interaktif eğitim yöntemi ile aktarılmaktadır.

 

 1. ÖzÜASP’nın amacı nedir?

Programın iki amacı bulunmaktadır: Katılımcılara, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk siciline kayıt olabilmesi için gerek şartlardan biri olan sertifika eğitimi vermek ve arabuluculuk faaliyetini yürütebilmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak.  ÖzÜASP eğitimi yapılandırılmasında beceri kazandırma hususu önemle dikkate alınarak özenli bir program tasarımı oluşturulmuştur. Program tamamladığında katılımcılarda arabuluculuk ve müzakere becerileri yanı sıra; süreç içerisindeki tutanak, form, belge ve sözleşmelerin hazırlanması kazanımlarının elde edilmesi hedeflenmektedir.

 

 1. Kimler ÖzÜASP’na Katılabilir?

Program mevzuat gereği özel bir lisanslama prosedürüne bağlı olduğu için yalnızca Hukuk fakültelerinden mezun ve mesleğinde 5 yıl kıdemli kişiler katılabilirler.

 

 1. Eğitim hangi gün ve saatleri yapılmaktadır?

Eğitimin zaman olarak programlanmasında bugüne de vermiş olduğumuz sertifika eğitimindeki geri bildirimleri dikkate alınmıştır. Sadece hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri oluşturulan programlar dört haftalık süreç içinde profesyonel yaşamını devam eden katılımcılar için çok yorucu geçmekte ve son haftalarda ilgi ve takibin devamını güçleştirmektedir. Aynı sorun tüm hafta içine yayılan akşam programlarında yaşanmaktadır. Bu nedenle program saatlerini hafta içi iki akşam ve hafta sonu bir tam gün olmak üzere karma bir şekilde düzenledik. Bu tasarım katılımcıların tüm süreç boyunca aktif ve canlı bir ilgi ile eğitimleri takip etmelerini sağlamaktadır. Sertifika programları Çarşamba ve Perşembe akşamları 19.00-22.00 arasında; Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında verilmekte ve 4 hafta içinde tamamlanmaktadır.

 

 1. Derslerin aktarılma biçimi hakkında bilgi verir misiniz?

Dersler, genel olarak yetişkin ve profesyonel eğitimlerinde olduğu üzere interaktif olarak yapılmaktadır. Programda sunu üzerinden tek taraflı bilgi aktarımı son derece kısıtlı tutulmakta, daha ziyade grup etkinlikleri, doğaçlama, oyun, soru sorma ve cevaplama gibi tekniklerle katılımcıların hem ilgisi dinamik tutulmaya çalışmakta hem de eğitimin kalıcı bir öğrenme ve uygulama düzeyine erişmesi sağlanmaktadır.

 

 1. Programın yazılı kaynaklarına nasıl ulaşabilirim?

Eğitim başladıktan sonra katılımcıların bildirdikleri mail adresine bir kaynak listesi gönderilmektedir. Kaynak listesinde Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından sınava hazırlık amacı ile hazırlanan PDF kitap dosyaları ile Arabuluculuk ve ders konuları ile bağlantılı 100’ü aşkın ikincil kaynak isimleri aktarılmaktadır.

 

 1. ÖzÜASP katılımcı sayısında sınırlama var mıdır?

Program her bir sertifika duyurusu için en az 14 katılımcının kesin başvurusu üzerine açılmaktadır. Katılımcı sayısı en fazla 24 kişi ile sınırlandırılmıştır.

 

 1. ÖzÜASP hangi sıklıkla yapılmaktadır?

Program hedefimiz her ay bir ÖzüASP sertifika eğitimi yapmaktır. Ancak duyurusu yapılan programa başlamasından 5 gün öncesine kadar başvuru sayısının 14’ün altında kalması durumunda program açılmamaktadır.

 

 1. ÖzÜASP eğitimi nerede yapılmaktadır?

Özyeğin Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi

Mahir İz Cad. Sümer İş Merkezi A Blok No: 30  Altunizade Üsküdar adresinde yapılmaktadır. Metrobüs Altunizade durağına yürüyerek 10 dakika mesafededir. Capitol alışveriş merkezinden Kısıklı yönünde doğru 200 mt ilerisinde Altunizade otobüs durağının arkasındadır. Açık ve kapalı otoparkı vardır.

 

 1. Devam şartları nelerdir?

Yönetmelik uyarınca katılımcıların mazeretsiz olarak en fazla 4 saat devamsızlık hakları bulunmaktadır. Bununla birlikte derslerde 3 saatlik oturumlar için yoklama alınmaktadır. O nedenle katılımcıların en fazla 3 saatlik mazeretsiz devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Devam koşulunu yerine getiremeyen katılımcılara sertifika verilmez. Derslere geç kalınmaması gerekmektedir. 30 dakikayı geçen gecikmelerde katılımcılar yok yazılmaktadır.

 

 1. Programa nasıl başvurabilirim?

İnternet sitemiz üzerinden ya da aşağıdaki başvuru sayfasındaki linke tıklayarak online yapabilirsiniz.

http://sea.ozyegin.edu.tr/sertifika/arabuluculuk-sertifika-programi-7-ekim-2-kasim-2017/

Başvuru süreci online tamamlandıktan ve ödeme yapıldıktan sonra kesinleşmektedir.