ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK YENİLEME EĞİTİMİ

(öZüAYE)

Sıkça Sorulan Sorular Sonbahar 2017

 1. ÖzÜAYE Nedir?

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Yenileme Eğitimi 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) uyarınca Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Kurulu tarafından lisanslı, bir yetişkin/profesyonel eğitimi programıdır. Program tasarım kanun ve yönetmelik uyarınca yapılmış olup 8 saatten oluşmaktadır. Program içeriğinde, arabuluculuk mevzuatı ve uygulamalarında ilişkin tecrübelerin paylaşılması, müzakere ve soru sorma teknikleri uygulamaları, öfke kontrolü çalışması ve mevzuatta beklenen değişiklik ve tasarının gözden geçirilmesi konuları katılımcılara interaktif eğitim yöntemi ile aktarılmaktadır.

 

 1. ÖzÜAYE’nin amacı nedir?

Program Adalet Bakanlığı arabuluculuk siciline kayıtlı arabulucuların yıllık yenileme eğitimini mevzuata uygun şartlarda tamamlamaları için tasarlanmış olup mevzuat gereğince yapılandırılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların arabulucular olarak birbirlerini tanımaları, işbirliği ve arabuluculuğun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için iletişim sağlamaları, bağ kurmaları hedefi gözetilmektedir. Tanışma ve uygulama deneyimlerinin eğitim sürecinde paylaşılmasına önem verilmektedir. Yasa tasarısı ve bağlı olarak mevzuat ve uygulamada beklenen değişiklikler irdelenmekte ve tartışılmaktadır. Arabuluculuk teknikleri, eğitimin ikinci bölümünde psikolog ve müzakere eğitmenleri tarafından uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

 1. Programa Kayıt yaptıran katılımcıların eğitime gelmeden önce yapmaları gereken herhangi bir hazırlık işlemi var mıdır?

Katılımcıların programa gelmeden önce mevzuatı en azından yasa ve yönetmeliği bir kere okuyarak gözden geçirmeleri faydalı olmaktadır. Daire başkanlığının mevzuat linki aşağıdaki verilmiştir.

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/Teskilat/mevzuat/kanun.html

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/Teskilat/mevzuat/HukukUyusmazliklarindaArabuluculukKanunuYonetmeligi.pdf

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/Teskilat/mevzuat/tarife.html

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/Teskilat/mevzuat/etik_kurallar.html

 

Program süresince katılımcılara mevzuat anlatılmamakta, mevzuat uyarınca uygulama konuları üzerinde durulmaktadır.

 

 1. Kimler ÖzÜAYE’ne Katılabilir?

Program mevzuat gereği özel bir lisanslama prosedürüne bağlı olduğu için yalnızca sicile kayıtlı arabulucular katılabilirler.

 

 1. Eğitim hangi gün ve saatleri yapılmaktadır?

Yenileme eğitimleri hafta sonları bir tam gün olarak verilmektedir.

 

 1. Derslerin aktarılma biçimi hakkında bilgi verir misiniz?

Dersler, genel olarak yetişkin ve profesyonel eğitimlerinde olduğu üzere interaktif olarak yapılmaktadır. Programda sunu üzerinden tek taraflı bilgi aktarımı son derece kısıtlı tutulmakta, daha ziyade grup etkinlikleri, doğaçlama, oyun, soru sorma ve cevaplama gibi tekniklerle katılımcıların hem ilgisi dinamik tutulmaya çalışmakta hem de eğitimin kalıcı bir öğrenme ve uygulama düzeyine erişmesi amaçlanmaktadır.

 

 1. Programın yazılı kaynaklarına nasıl ulaşabilirim?

Eğitimle ilgili katılımcılara yazılı kaynak verilmemektedir. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve hazırlatılan birçok yazılı belge, doküman ve kitap konusunda bilgi verilmekte ve kaynaklara yönlendirme yapılmaktadır.

 

 1. ÖzÜAYE’ne katılımcı sayısında sınırlama var mıdır?

Program her bir sertifika duyurusu için en az 15 katılımcının kesin başvurusu üzerine açılmaktadır. Katılımcı sayısı en fazla 24 kişi ile sınırlandırılmıştır.

 

 1. ÖzÜAYE hangi sıklıkla yapılmaktadır?

Program hedefimiz her ay bir yenileme eğitimi yapmaktır. Ancak duyurusu yapılan programa başlamasından 5 gün öncesine kadar başvuru sayısının 14’ün altında kalması durumunda program açılmamaktadır.

 

 1. ÖzÜAYE eğitimi nerede yapılmaktadır?

Özyeğin Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi

Mahir İz Cad. Sümer İş Merkezi A Blok No: 30  Altunizade Üsküdar adresinde yapılmaktadır. Metrobüs Altunizade durağına yürüyerek 10 dakika mesafededir. Capitol alışveriş merkezinden Kısıklı yönünde doğru 200 mt ilerisinde Altunizade otobüs durağının arkasındadır. Açık ve kapalı otoparkı vardır.

 

 1. Devam şartları nelerdir?

Katılımcıların 8 saatlik programa iştirak etmeleri gerekmektedir. Derslere geç kalınmaması gerekmektedir. 30 dakikayı geçen gecikmelerde katılımcılar yok yazılmaktadır.

 

 1. Programa nasıl başvurabilirim?

İnternet sitemiz üzerinden online yapabilirsiniz.

Sertifika programları bilgi sayfası için tıklayın.

Başvuru süreci online tamamlandıktan ve ödeme yapıldıktan sonra kesinleşmektedir.