Belgesel Sinema Semineri

001

Program Ücreti: 118 TL (KDV Dahil) Programın Tarihi: 1 Aralık 2015 ve 7 Aralık 2015 Programın Süresi: 2 Ayrı Gün 3'er saat

INSTRUCTORS:

metincavus
Y. Doç. Dr. Metin Çavuş
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi - Özyeğin Üniversitesi

“Belgesel Sinemaya Giriş” niteliğinde bir seminerdir:

Belgesel sinemadaki temel yaklaşımlar, bir belgesel film çekmek için gerekli olan teknik donanım ve insan kaynağı ve bir belgesel film çekerken dikkat edilmesi gereken temel unsurlar ele alınacaktır.

Belgesel Sinema Semineri, hem belgesel sinemanın tarihsel gelişimini ve bugün ulaştığı noktayı merak eden, hem de bir belgeselin –  en basit haliyle – nasıl çekildiğini ayrıntılarıyla öğrenmek isteyen başlangıç seviyesindeki katılımcılara yöneliktir. Bu seminerde “Belgeseller gerçeği yansıtır mı?”, “Belgesel film yapımının, kurmaca film yapımından en büyük farkı nedir?”,  “Belgesel Sinemada anlatı kurma biçimleri nelerdir ve bir anlatı kurma biçimi seçilirken neye dikkat edilmelidir?” ve benzeri sorular ayrıntılarıyla cevaplandırılacaktır.

Hedef Kitle-bu program kimin icin?

Lisans – Lisansüstü Öğrencileri – Yeni Mezunlar

(Belgesel sinema alanında kendisini geliştirmek isteyenlere ve özellikle ilk belgesel filmini çekmek isteyenlere yönelik hazırlanmış bir seminerdir.)

Ders İçeriği

İlk önce belgesel filmin tanımı yapılacak ve temel türleri incelenecektir. Ayrıca, belgesel sinemada ‘gerçekçilik’, ‘nesnellik’ ve ‘etik’ gibi kavramların yeri örneklerle irdelenecektir.

 

Seminerin ikinci bölümünde, yeni bir filme başlamak için gerekli olan temel teknik donanım ve insan kayanağı açıklanacak ve bir belgesel filmin yapım aşamalarının ne olduğu ve nasıl bir programlama yapılması gerektiği konusunda bilgi verilecektir. Özellikle, belgesel film yapımının kurmaca film yapımından farklılığı, seminer yürütücüsünün kişisel tecrübelerine dayalı örnekler eşliğinde irdelenecektir.

 

Son olarak bir belgesel film yaparken hazırlık, çekim ve kurgu süreçlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar anlatılacaktır. “Bir röportaja nasıl hazırlanmalıyım?”, “Birini ya da bir topluluğu belgeselde yer alması konusunda ikna etmek aşamasında neler yapmalıyım?”, “Bir kişinin günlük hayatını ya da bir olayı kamerayla nasıl çekmeliyim?”, “Kurguya yönelik çekim ne demektir?”, “Kurgu aşamasında ne tür malzemeler kullanabilirim ve bu aşamayı nasıl daha yaratıcı hale getirebilirim?” gibi sorular somut cevaplarını bu bölümde bulacaklardır.

 


 

Program Ücreti: 118 TL (KDV Dahil)*

Tarihi: 1 Aralık 2015 ve 7 Aralık 2015

Programın Süresi: 2 Ayrı Gün 3’er saat

Kontenjan: Sertifika programı 25 kişi ile sınırlıdır. 20 kişinin altında katılım olması halinde program yapılmayacaktır.

Seminerin tümünün izlenmesi sonucu sertifika verilecektir.

*FİBA çalışanları, Özyeğin Üniversitesi mensup ve öğrencilerine % 20 indirim yapılacaktır.