İŞBİRLİKÇİ EBEVEYNLİK ATÖLYESİ- Ebeveynlik İlişkisinde Uyumu Yakalamak-10 Haziran 2017

İşbirlikçiebeveynlik2-One Cikarilmis Gorsel

Program Tarihi: 10 Haziran 2017
Program Saat: 10:00-17:00
Program Ücreti: 350TL(KDV Dahil)
Son Ödeme Tarihi: 8 Haziran 2017
Yer: Swisshotel Özyeğin Üniversitesi

START:
Haziran 10, 2017

INSTRUCTORS:

Address

Swisshotel Bosphorus/Özyeğin Üniversitesi   View map

Categories

Program Tarihi: 10 Haziran 2017
Program Saati: 10:00-17:00
Program Ücreti: 350TL(KDV Dahil)
Son Ödeme Tarihi: 8 Haziran 2017
Yer: Swisshotel Özyeğin Üniversitesi

Ebeveynlik çocuğu olan her bireyin otomatik olarak edindiği bir roldür. Anne ve babalar bu rolün getirdiği görev ve sorumlukları öğrenmeye ve onlarla baş etmeye çalışırken beraberce bir takım çalışması içinde olmalıdırlar. Ebeveynlerin çocuklarını ve ebeveynlik rollerini içeren her davranış ve paylaşımlarında birlikte, uyum içerisinde hareket edebilmesine işbirlikçi ebeveynlik adı verilir. İşbirlikçi ebeveynlik, çocukların ruhsal, bedensel, ve duygusal sağlığıyla doğrudan ilişkili olup; başarılı, mutlu, ve yetkin çocukların yetişmesinde çok önemli bir yer kaplamaktadır.

Bazen anne ve babalar çocukları için vereceği kararlarda uyumsuzluk ve anlaşmazlıklar yaşayabilirler. Ayrıca, eş ilişkisinde yaşanan sorunlar da ebeveynlik ilişkisini olumsuz etkileyebilmektir. Ancak, eşler kavgalı, küs, ayrı, ve hatta boşanmış bile olsalar ebeveynlik görevleri devam etmektedir. Bu eğitimde de ebeveynlere zorlu zamanlarda dahi işbirliği yapabilmeleri için yardımcı olacak bilgi ve beceriler çeşitli örnekler ve uygulamalarla gösterilecektir.

Atölye süresince aşağıdaki konulara değinilecek ve role-play çalışmaları ile pekiştirilecektir.

  • Ebeveynlik – rol ve sorumluluklar
  • Ortak ebeveynlik
  • Ailenin ve çocukların gelişimsel süreçleri ve olası problemler
  • Anlaşmazlık ve çatışmalarda çözüm yolları:
    • Duygu dengeleme
    • Yapıcı düşünme biçimler
    • Uyuşmazlıklarda iletişim çözümler

Programa Kimler Katılabilir:

Her yaş grubunda çocuğu olan, her medeni durumdaki ebeveynler ya da çocuk sahibi olmayı planlayan ebeveyn adayları. Anne-babalar dilerlerse beraber de katılabilirler.

Eğitmen Yrd. Doç. Dr. Selenga Gürmen yüksek lisans ve doktorasını Evlilik ve Aile Terapisi alanında Amerika’da University of Connecticut’ta yapmıştır. Lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde bölüm birincisi olarak tamamlamıştır. Şuanda Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır.

Akademik anlamda çift ve aile terapisi alanında gerçekleştirdiği araştırmaları ortak ebeveynlik ve boşanma konularında yoğunlaşmaktadır. Bu araştırmaların ışığında, velayet ve ortak ebeveynlik hususunda şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftlerin karşılaştığı problemleri inceleyip, onlara destek olmak üzere çeşitli terapi ve ebeveyn eğitim programları geliştirmektedir. Doktora eğitimi sırasında Connecticut eyalet mahkemelerinin talebi üzerine yüksek çatışmalı ebeveynler için İşbirlikçi Ortak Ebeveynlik adlı bir eğitim programı tasarlamış ve uygulamıştır.

Yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca ve sonrasında 1000’den fazla saat birey, çift, ve ailelerle terapi deneyimi edinen Dr. Gürmen,  şuanda da ağırlıklı olarak çift terapisi yapmakta olup değişik çift formlarıyla (sevgili, evli, boşanmış, tekrar evlenmiş, LGBT çiftler vb.) çeşitli konular üzerine (iletişim problemleri, aldatma ve güven sorunları, boşanmaya alışma süreci, işbirlikçi ebeveynlik, cinsel problemler, aile ve akraba ilişkileri, vb.) terapi yapmaktadır.