Tasarım Aracı Olarak Renkler- 30/31 Mayıs-3 Haziran 2017

Mana Yildiz

Program Tarihi: 30/31 Mayıs - 3 Haziran 2017 (19:00-21:30)
Ücret: 300TL (KDV Dahil)
Son Ödeme Tarihi: 29 Mayıs 2017
Yer: Bomontiada-ATÖLYE İSTANBUL

START:
Mayıs 30, 2017

INSTRUCTORS:

Address

bomontiada-Atölye İstanbul   View map

Categories

Program Tarihi: 30/31 Mayıs – 3 Haziran 2017 (19:00-21:30)
Ücret: 300TL (KDV Dahil)
Son Ödeme Tarihi: 29 Mayıs 2017
Yer: Bomontiada-ATÖLYE İSTANBUL

‘’Renklerin Tasarıma Etkisi’’, Mânâ Yıldız

Endüstriyel tasarımcı ve renk uzmanı olan Mânâ Yıldız’ın hazırladığı bu workshop’ta ilham kaynağımız sonsuz bir skalası olan ‘’renkler’’.

Yapacağımız sohbetler sırasında yenibaştan adlandırdığımız çeşitli renkleri, yaratıcı süreçte nasıl kullanabileceğimizi öğreneceğiz. Kağıt modeller ve sunumlar yaparak ilerleyecek olan workshop için sözel anlatım ve el becerisi gereklidir.

Workshop Programı:

1.gün: Tanışma ve Brainstorming

İlk derste slayt gösterisi ile katılımcılara Mânâ Yıldız’ın çalışmaları tanıtılacak; tasarımcının ürünleri, çalışma metodu, ürünlerin arkasındaki konsept ve renkleri tasarımda nasıl kullandığı hakkında bir özet sunulacak.

Slayt gösterisinin ardından, brainstorming ve kolaj çalışması yapılacak. Workshop’ta hazır bulunan dergilerden çok çeşitli renklerin farklı tonlarını inceleyip, bu renkleri tecrübe, hayal gücü ve hislerimize baş vurarak yeniden isimlendireceğiz. Bu şekilde renklerdeki çok çeşitliliği ve farklı kişilerde hangi imgeleri çağrıştırdığını deneyimleyeceğiz. Workshop’un sonunda büyük kartonlar üzerinde seçtiğimiz renkler ve onlara verdiğimiz yeni isimlerden oluşan bir kolaj hazırlanmış olacak.

2.gün: 3D, Eskiz Ürün Modelleri

Renklerin tarihte, farklı kültürlerde, ritüellerde değişkenlik gösteren anlamı ve endüstrideki seçenekleri üzerine kısa bir slayt sunumu. Katılımcılardan 2. ve 3. günde üzerinde çalışmak için ‘’fonksiyonel bir ürün’’ ile kendi seçecekleri bir renk ya da renkleri eşleştirmesi istenecek. Bu eşleştirmenin ardından, renklerin ürünlere yüklediği ifadeyi birlikte yapacağımız sohbetlerle kararlaştırıp, büyük kartonlar üzerine karakteristik yeni ürün eskizleri ve ardından, seçilen ürünlerin renkli kağıtlardan maketlerini yapacağız.

3.gün: 3D, Eskiz ürün modellerine devam ve Ürün sunumu

Renklerden ilham alarak tasarladıkları ürün modellerinin yapımına devam edecek olan katılımcılar, Workshop’un 2. yarısında hazırladıkları ürünlerin sunumunu yaparak; yeni ürün fikirlerini ve hedeflerini anlatacak. Bu kısa sunumlar, videoya alınacak.

Workshop’un hedef kitlesi (kimler gelmeli ve ne için?):

Kimler? Tasarım, mimarlık, tiyatro, grafik bölümü vb. öğrencileri; tasarımcı ve üreticiler, endüstride yeni ürün fikirleri üzerine brainstorming yapmak isteyen şirket çalışanları, departmanlar; sektör dışından renklere ve enerjisine ilgi duyan herkes.

Neden? Renkler yaşantımıza heyecan katar, düşüncelerimize yön verir; bir ürünü seçmemizdeki ya da bir kampanyanın başarılı olmasındaki en güçlü tasarım ve iletişim aracıdır; aynı zamanda, birey olarak estetik yönümüzü geliştirmekte kullanabileceğimiz en etkili ve rafine araçlardan biridir. Bu workshop’ta renklerden ilham alarak, yeni ürün fikirleri geliştireceğiz.

Mana Yildiz_Lale bardaklar 11