ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI (ÖzÜCUSP)

Sıkça Sorulan Sorular Sonbahar 2017

 1. ÖzÜCUSP Nedir?

Özyeğin Üniversitesi Ceza Muhakemesi Uyuşmazlıklarında Uzlaştırma Sertifika Programı (ÖzÜCUSP)5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından lisanslı, bir yetişkin/profesyonel eğitimi programıdır. Program tasarım kanun ve yönetmelik uyarınca yapılmış olup 54 saatten oluşmaktadır. Program içeriğinde, ceza muhakemesi hukukunun temel ilkeleri ve ceza muhakemesi süjeleri, onarıcı adalet anlayışı, mağdur fail uzlaştırılmasının usulü, çocuklar tarafından işlenen suçlarda uzlaştırma, uzlaştırmacının müzakerelere hazırlanması, uzlaştırma müzakerelerinin yönetilmesi ve müzakere yöntemleri uzlaştırmacının iletişim becerilerini geliştirme uzlaştırma raporunun hazırlanması teorik ve uygulamaları olarak ele alınmakta ve katılımcılara interaktif eğitim yöntemi ile aktarılmaktadır.

 1. ÖzÜCUSP ’nın amacı nedir?

Programın iki amacı bulunmaktadır: Katılımcılara, Adalet Bakanlığı Uzlaştırma siciline kayıt olabilmesi için gerek şartlardan biri olan sertifika eğitimi vermek ve uzlaştırma faaliyetini yürütebilmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak.  ÖzÜCUSP  eğitimi yapılandırılmasında beceri kazandırma hususu önemle dikkate alınarak özenli bir program tasarımı oluşturulmuştur. Program tamamladığında katılımcılarda uzlaştırma becerileri yanı sıra; süreç içerisindeki tutanak, form, belge ve uzlaştırma raporlarının hazırlanması kazanımlarının elde edilmesi hedeflenmektedir.

 1. Kimler ÖzÜCUSP ’na Katılabilir?

ÖzÜCUSP  eğitimine katılabilmek için

 1. a) Türk vatandaşı olmak,
 2. b) Tam ehliyetli olmak,
 3. c) Avukatlar yönünden baroya kayıtlı olmak,

ç) Hukuk öğrenimi görmüş kişiler yönünden üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak veya hukuk ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat veya maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak,

 1. d) Kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmamak,
 2. e) Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak,
 3. f) Uzlaştırmacı eğitimini tamamlamak ve yazılı sınavda başarılı olmak,
 4. g) Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da geçici olarak yasaklanmamış olmak,

gerekir.

 1. Eğitim hangi gün ve saatleri yapılmaktadır?

Eğitim  Cumartesi ve Pazar günleri saat 10:00-17:00 arası devam edecek ve 9 gün sürecektir.

 1. Derslerin aktarılma biçimi hakkında bilgi verir misiniz?

Dersler, genel olarak yetişkin ve profesyonel eğitimlerinde olduğu üzere interaktif olarak yapılmaktadır. Programda sunu üzerinden tek taraflı bilgi aktarımı son derece kısıtlı tutulmakta, daha ziyade grup etkinlikleri, doğaçlama, oyun, soru sorma ve cevaplama gibi tekniklerle katılımcıların hem ilgisi dinamik tutulmaya çalışmakta hem de eğitimin kalıcı bir öğrenme ve uygulama düzeyine erişmesi sağlanmaktadır.

 1. ÖzÜCUSP katılımcı sayısında sınırlama var mıdır?

Program her bir sertifika duyurusu için en az 15 katılımcının kesin başvurusu üzerine açılmaktadır. Katılımcı sayısı en fazla 30 kişi ile sınırlandırılmıştır.

 1. ÖzÜCUSP eğitimi nerede yapılmaktadır?

Özyeğin Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi , “Mahir İz Cad. Sümer İş Merkezi A Blok No: 30  Altunizade Üsküdar” adresinde yapılmaktadır. Metrobüs Altunizade durağına yürüyerek 10 dakika mesafededir. Capitol alışveriş merkezinden Kısıklı yönünde doğru 200 mt ilerisinde Altunizade otobüs durağının arkasındadır. Açık ve kapalı otoparkı vardır.

 1. Devam şartları nelerdir?

Yönetmelik uyarınca eğitime katılanların, belgeye dayalı ve eğitim kuruluşlarınca kabul edilen haklı bir mazeretleri olmadıkça uzlaştırmacı eğitimi süresince verilen ders ve çalışmalara katılımları zorunludur. Eğitim kuruluşlarınca, adayların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir ve kabul edilebilir haklı bir mazereti bulunmaksızın derslerin 1/12’sine devam etmeyenlerin eğitim programıyla ilişiği kesilir.

 1. Programa nasıl başvurabilirim?

İnternet sitemiz üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Sertifika programları bilgi sayfası için tıklayın.

Başvuru süreci online tamamlandıktan ve ödeme yapıldıktan sonra kesinleşmektedir.